Yönetim

Müdürün Mesajı

Öğr.Gör. Handan AKIN
TÖMERKENT Müdür V.

Değerli Öğrenciler,

İstanbul Kent Üniversitesi bünyesinde kurulan Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezine (TÖMERKENT) hoş geldiniz.

İnsanın var oluşunu anlamlı kılan, durmaksızın besleyen dil yetisi, ana dilin yanı sıra başka bir dille pekiştirildiğinde önünüzde açılan geniş yaratıcılık size ömür boyu eşlik eder. Ötekini duymayı, ötekiyle yaşamayı yeni bir dilin eşiğinde ya da eşliğinde öğrenirken öteki gibi görünenle aslında ne kadar benzeştiğinizi kavrarsınız.

İstanbul Kent Üniversitesi, YÖK’ün öncelikli politikalarından olan uluslararası öğrenci kabulü doğrultusunda Türkçenin yabancı dil olarak öğretimini, kültürlerarası kaynaşmanın merkezine koymaktadır. TÖMERKENT, Diller İçin Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi’nde yer alan öğrenim, öğretim ve değerlendirme esasları dikkate alınarak hazırlanan ders programlarıyla Türkiye’ye yerleşen ya da Türkiye’de yabancı bir dil öğrenmek isteyen öğrencilerine kendilerini yeterli düzeyde, özgüvenle ifade edebilme yetisi kazandırır. Donanımlı akademik kadromuz, kültür ve dil etkileşiminin beraber yürütüldüğü çok yönlü ders işleyişini benimser. Diğer yandan merkezimiz, Türkiye Türkçesinin uluslarası düzeyde yetkinlikle kullanıldığı alanları geliştirmek ve bu alanlara katkı sağlamak konularına hassasiyetle önem verir.

Aynı sorumluluk bilinciyle, farklı kültürel kimlikleri İstanbul’un kalbi Taksim’de buluşturan, teknolojik imkanlarla donatılmış bir öğrenim merkezi olarak kapsayıcı, bütünleyici ve yenilikçi bir bakış açısıyla yola çıkıyor, bize eşlik edecek tüm öğrencilerimizi kucaklıyoruz.

Sizlere kazandırmayı hedeflediğimiz çok yönlü eğitim anlayışını ömür boyu devam ettireceğinizi, hatırlayacağınızı ve kendi düşünsel ikliminizde zenginleştireceğinizi umuyor; sizlere başarılar diliyoruz.

Tükçeyle birlikte öğretim programımıza dahil olan diğer dillerin zengin söz varlıklarına açılan bu kıymetli yolculukta bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Öğr. Gör. Handan AKIN

Lisans derecesini İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde (2013) tamamladı. Lisans mezuniyetinden sonra Pedagojik Formasyon Sertifikası aldı (2014). Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen “Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programı”nı (2018) tamamlayarak sertifika aldı. 2019 yılında İstanbul Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2019-2020 yılları arasında Ankara Üniversitesi TÖMER’de görev aldı. Yabancılar için Türkçe ve Osmanlı Türkçesi dersleri verdi. İstanbul Medeniyet Üniversitesinde doktora eğitimine (2020) başladı. 2020’den beri İstanbul Kent Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.